Dziennikarzu, tym się kieruj!

Niektórzy w szkole obecni byli tylko ciałem. Duchem – już na feriach. Uczniowie klas dziennikarskich natomiast  pochłonięci byli spotkaniem z niezwykłymi osobami świata mediów.

Pierwsza część warsztatów miała miejsce w czwartek. Wszyscy nimi zainteresowani oczekiwali w auli na nadejście naszych wyjątkowych gości. Byli nimi: Jarosław Gugała, Radosław Kietliński i Izabela Alfredson. Spotkanie rozpoczęło się opowieściami o ich życiu, karierze, szczególnie jej początkach. Każdy mógł zapytać o to, co najbardziej go interesowało, poradzić się nawet w wyborze przyszłego zawodu.

Drugi dzień minął nam również bardzo ciekawie, udowodnimy to poprzez 3 najważniejsze wnioski, które wyciągnęliśmy z tych jakże wartościowych warsztatów.

 

Młody człowieku, ucz się i kształć!

Podczas tych dwóch dni dowiedzieliśmy się, jak ważne są umiejętności i wiedza nie tylko wyniesiona ze szkoły. Musimy kształcić się, poszerzać horyzonty, stawiać cele. Nie pozwólcie sobie na dzień, w którym czegoś nowego byście się nie dowiedzieli, nauczyli – podkreślał Jarosław Gugała. On sam posługuje się kilkoma językami, jest doktorem ekonomii. Mimo to nadal chce się rozwijać. Zachęcał do tego też nas, gdyż dobry dziennikarz powinien znać się na wielu dziedzinach. Do tego poznaliśmy pracę ambasadora od podszewki poprzez jego wspomnienia, kiedy był nim jeszcze w Urugwaju. Pomimo posiadania tak wielu fachów, można dorzucić mu jeszcze jeden – mistrza anegdot. To właśnie ten sprawiał, że co chwilę wszyscy wręcz wybuchali śmiechem i nagradzali prowadzącego „Wydarzeń” oklaskami.

 

Obalmy stereotypy!

Humanista to bezrobotny a Polak za granicą to pijak i złodziej? Nic bardziej mylnego. Postrzeganie świata i ludzi często bywa złudne. Tak się dzieje w stosunku do nas, my jednak też tworzymy sobie zbyt wiele wyobrażeń na temat innych. Na szczęście ostatnio zaczyna to się poprawiać. Polska nie jest już uważana jako biedny, zacofany naród, a kraj, gdzie edukacja jest na wysokim poziomie. Właśnie o tym mówili nam zaproszeni dziennikarze. To, że jesteś z małego miasta, nie oznacza, że niczego w życiu nie osiągniesz. Wszystko zależy od Twojej pracy i chęci – tłumaczyli. Mowa była także o innych narodowościach, tolerancji, która jest tak ważna. Dowiedzieliśmy się także, że Afganistan to nie tylko kraj wojny i przemocy, a miejsce, gdzie można spotkać cywilizację. Uświadomił nam to Radek Kietliński – korespondent wojenny, szef informacji Polsat News. Mieliśmy okazję zapytać go o jego wspomnienia związane z konfliktami na Bliskim Wschodzie, gdzie wielokrotnie robił reportaże. Poświęcił dla swojej pracy bardzo dużo, mało brakowało, a niekiedy poświęciłby dla niej życie. Wielokrotnie był blisko śmierci, jednak mimo tego nie przestał przekazywać ludziom informacji o tym, co strasznego dzieje się w tamtych częściach świata.

Twórzmy rzetelne dziennikarstwo!

Na etykę i dokładność w zawodzie, do którego się przygotowujemy postawiła Izabela Alfredson – zagraniczna dziennikarka radiowa, korespondentka Polsat News z Norwegii. Mówiła, jak ważne jest to, aby nie przekazywać odbiorcom nieprawdziwych informacji, korzystać jedynie z prawdziwych źródeł. Fałszywe osądzenie, sianie nienawiści może doprowadzić do zniszczenia lub nawet utratę czyjegoś życia. Dlatego tak poważna i odpowiedzialna jest praca dziennikarza. To służba i misja, trzeba mieć do niej powołanie – przekonywała.

Słowa każdego z dziennikarzy zapadły nam głęboko w pamięć. Dużo z nich skorzystaliśmy, dowiedzieliśmy mnóstwo o świecie. Za to Państwu serdeczne dzięki i czekamy na ponowną wizytę!

 

Małgorzata Jakubas
 

FOT_5955  f1f2

Materiały dzięi uprzejmości TwojaTV

Dodaj komentarz