„Kazio Dobroduszniak” – otwarcie sali im. Kazimierza Gottfrieda

Kazimierz Gottfried. Zapewne większość z nas słyszała niejednokrotnie to nazwisko. Niestety, mało kto wie jak wielką i zasłużoną postacią jest dla miasta Jarosławia oraz dla naszej szkoły. Ten charakterystyczny pan z grubymi soczewkami w okularach był wielkim i wybitnym doktorem historii. Zasłynął nie tylko jako wzorowy pedagog, ale również jako niezwykle odważny człowiek, który strzegł swoich wartości.

Kazimierz Gottfried (ur. 9.11.1903r. –zm. 24.06.1973r.) był absolwentem naszej szkoły. To znany nauczyciel oraz pasjonat historii. Zawołany wychowawca. Długoletni dyrektor jarosławskiego Muzeum oraz współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Napisał wiele książek, kilkanaście rozpraw i artykułów oraz niezliczoną liczbę prelekcji. Był doktorem nauk historycznych. To głównie jego zasługą jest bogactwo jarosławskiego muzeum, zaopatrzonego w wiele eksponatów. W czasie II wojny światowej nielegalnie uczył historii i zawsze uważał ją za wartość całkowicie nadrzędną.

Mieliśmy tę możliwość, że czerpaliśmy informację o Kazimierzu Gottfriedzie z najbliższego źródła – od jego kolegów i koleżanek z pracy oraz od jego uczniów. Korzystając z okazji, nasze rozmowy ze znajomymi pana doktora wykorzystaliśmy do stworzenia filmu dokumentalnego o wybitnym absolwencie naszej szkoły. „Mówienie o prof. Gottfriedzie nie jest moim obowiązkiem, ale powinnością” – mówi pani Krystyna Filip-Ramocka, uczennica Kazimierza Gottfrieda, która niezwykle ciepło wspomina swojego nauczyciela. Jego uczniowie nazywali go „Kaziem Dobroduszniakiem”, bo, jak tłumaczą, pomimo tego, że wymagał, zawsze był dobrodusznym i miłym wychowawcą. Historie o Kazimierzu Gottfriedzie często były bardzo wzruszające, pełne emocji – ale co najważniejsze, uczyły nas bezcennej mądrości, jaką przekazał swoim uczniom ten słynny nauczyciel.

Po obejrzeniu dokumentalnego filmu o patronie roku 2013 w Jarosławiu, bo takim został ogłoszony Kazimierz Gottfried, uczestnicy uroczystej akademii w naszej szkole obejrzeli scenkę, odegraną przez uczniów, do której scenariusz napisał prof. Marek Skałuba. Nad przygotowaniem całej uroczystości czuwały prof. Magdalena Sało oraz prof. Joanna Szczepanek. „Krótka inscenizacja, ale bardzo treściwa” – takie słowa można było usłyszeć po występie. Podczas niej powróciliśmy do czasów doktora Gottfrieda. To właśnie w czasie wojny, ten niepozorny historyk wykazał się niezwykłą odwagą i ukrył najstarsze dokumenty miasta Jarosławia, a w ręce hitlerowców oddał jedynie pudła, wypełnione zwykłymi gazetami.

Wszyscy zaproszeni goście, a więc koleżanki z pracy Kazimierza Gottfrieda, jego uczniowie, władze samorządowe oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia wysłuchali, odczytanego przez Pana Dyrektora Zbigniewa Tabora listu, napisanego przez córkę bohatera uroczystości – Panią Bogumiłę Gottfried-Walutek, która z powodu odległego miejsca zamieszkania nie mogła przybyć na uroczystość. Następnie wszyscy udali się na wystawę poświęconą Kazimierzowi Gottfriedowi, a potem dokonano uroczystego otwarcia sali numer 14, która od tego momentu służy jako pracownia historyczna pod patronatem doktora Kazimierza Gottfrieda. Dla nas – uczniów I Liceum im. Mikołaja Kopernika, była to niezwykła lekcja lokalnego patriotyzmu, którego przykład dawał doktor Kazimierz Gottfried.

 

 

 

 

 

http://twojatv.info/aktualnosci,129.html

Dodaj komentarz