Akademicka na UR, czyli lasery i zasada szufladkowa Dirichleta

W ubiegłą sobotę (tj. 23.11), odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty klas akademickich na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Po długich oczekiwaniach, nareszcie wszystkie zajęcia odbyły się w nowym budynku Instytutu Mikroelektroniki i Nanotechnologii.

Tegoroczne zajęcia dla klasy drugiej rozpoczęły się bardzo ciekawym wykładem na temat laserów półprzewodnikowych, czyli jednej ze specjalności nowego wydziału UR. Wykład z fizyki prowadził znany nam z ubiegłego roku dr Grzegorz Tomaka.

W drugiej kolejności przenieśliśmy się do pracowni fizycznej, gdzie dr Tomaka, oraz dr Potera przekazali nam wykaz doświadczeń przygotowanych do wykonania, oraz zapoznali nas z zasadami bhp i regulaminem pracowni.
Dla drugiej „H” pobyt na UR zakończył się zajęciami matematycznymi z dr Renatą Jurasińską. Pani Jurasińska w bardzo przystępny sposób przedstawiła nam „zasadę szufladkową” Dirichleta, oraz nauczyła nas wykorzystania tej zasady w praktyce.
Przykładowe zadania z wykorzystaniem tej zasady:
 

1.       W klasie jest 40 uczniów. Czy jest wśród nich trójka uczniów urodzonych w tym samym miesiącu.

2.       51 karaluchów drepcze sobie po płytce kuchennej w kształcie kwadratu o boku długości 1m. Udowodnij, że w dowolnej chwili można rozgnieść obcasem w kształcie koła o promieniu 1/7 m ca najmniej trzy karaluchy.

 

Podobnie jak w ubiegłym roku wróciliśmy do domów bardzo szczęśliwi, oraz bogatsi o nową wiedzę.

Maciej Kowal

 

 

GALERIA

Dodaj komentarz