Karpacka Troja

Każdy kojarzy, bądź dobrze zna historię wojny trojańskiej. Jedni swoją wiedzę opierają na lekcjach historii, a drudzy na filmie. Mało która dziewczyna nie wzdychała na widok Achillesa, w którego uroczo wcielił się Brad Pitt w filmie pt.: "Troja".

Klasy drugie, dziennikarska i językowa miały również możliwość dowiedzieć się czegoś więcej na temat Troi… Ale nie tej, o której myślicie! Chodzi tutaj o Karpacką Troję, która znajduje się zaledwie 2 godziny drogi od Jarosławia. Jest to skansen archeologiczny w Trzcinicy, przedstawiający życie pierwszych Słowian.

Każdy kto przyjedzie do skansenu będzie mógł zobaczyć w głównym budynku bardzo realistyczne figury imitujące naszych przodków w rożnych sytuacjach, np. podczas polowania, budowy domów, pogrzebu, prac ręcznych. Ponadto, dzięki pracom archeologicznym, zobaczymy tam liczne naczynia gliniane, ozdoby, pierwsze monety, zabawki dla dzieci, pierwsze klamry od spodni itp. Warte uwagi są również repliki domów słowiańskich, zbudowane przy głównym budynku. Ich budowa wymagała sporo czasu i siły, gdyż do pracy wykorzystywane były jednie narzędzia i metody sprzed kilku tysięcy lat. Ale żeby wiedzieć więcej warto przyjechać do Karpackiej Troi! Ostatnim, największym oraz najciekawszym elementem skansenu, jest odbudowana po części osada. Zobaczymy tam nie tylko domy i wały obronne, całości dopełnią barwne opowieści przewodnika. Można spokojnie wchodzić do każdej z chat, zobaczyć w jakich warunkach żyli nasi przodkowie, gdzie spali i na czym gotowali.

Można również wynająć taki domek na całą dobę i poczuć się jak w starożytności. Całą ofertę skansenu możecie zobaczyć na stronie skansenu. 😉

 

GALERIA

Dodaj komentarz