Chcemy oddychać świeżym powietrzem, a nie dymem tytoniowym!

28 maja w Sali lustrzanej( Centrum Kultury i Promocji Jarosławia ) odbyła się konferencja w związku z realizacją projektu „Odświeżamy nasze miasto TOB3CIT”. Organizatorem tego projektu jest Jarosławska koalicja antytytoniowa w składzie: Urząd Miasta Jarosław, Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia, Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Straż Miejska w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Stowarzyszenie Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Bezpieczne Życie”, Uczelniany Samorząd Studencki PWSTE w Jarosławiu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarosławiu.

W konferencji wzięło udział wiele szkół jarosławskich w tym I LO im. Mikołaja Kopernika. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy I „d” oraz I „i”, wraz z Panią pedagog.

Spotkanie rozpoczęło się ciekawą inscenizacją pt. „Pociąg do Babilonu” w wykonaniu młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu. Uczniowie pokazali jak marnują swoje zdrowie i życie ludzie, którzy nadużywają alkohol i biorą substancje psychoaktywne.

Pani Beata Mędrala dyrektor Jarosławskiego Sanepidu mówiła o szkodliwości dymu tytoniowego nie tylko dla osób palących, ale przede wszystkim dla biernych palaczy. Współczesne badania udowadniają, że choroby nowotworowe oraz choroby układu krążenia i układu oddechowego występują u palących i biernych palaczy.

Pani Anna Wańko z Komendy Powiatowej Policji przedstawiła strefy bezdymne, które mieszczą się m.in. w szkołach, obiektach sportowo- rekreacyjnych, zakładach gastronomicznych, przystankach autobusowych oraz zakładach opieki zdrowotnej.

Kara za palenie w miejscu publicznym wynosi 500 zł. Karane są także osoby, które sprzedają wyroby tytoniowe osobom niepełnoletnim jak i osoby sprzedające papierosy na sztuki.

Od początku istnienia koalicji, czyli od 1 października 2011 roku Straż Miejska wydała 41 pouczeń, 11 mandatów oraz skierowała 1 wniosek do sądu. Funkcjonariusze Straży Miejskiej najczęściej patrolują place zabaw, dworzec PKP i PKS, ul. Słowackiego, ul. Sikorskiego, ul. Św. Ducha.

Dzień 31 maja to Światowy Dzień bez dymu tytoniowego. Osoby palące mogłyby spróbować powalczyć ze swoim nałogiem i już dziś rzucić to „świństwo”.
 

MY młodzi ludzie papierosom mówimy NIE

 

Dodaj komentarz