Oblicza PRL’u

W minioną środę, tj. 6 marca, aż siedmioro uczniów naszego Liceum wzięło udział w finale I edycji dwuetapowego konkursu Oblicza PRL. Hasłem przewodnim edycji były: Kryzysy społeczno-polityczne PRL w latach: 1956, 1968, 1970, 1976, 1980-81, 1989.

Tak przedstawia się lista nagrodzonych z naszego liceum:

2. miejsce – Konrad Żygadło, klasa IIIC,
10. miejsce – Aleksandra Krupa, klasa IIIB,
11. miejsce – Karol Maziarek, klasa IIIC,
12. miejsce – Marcin Tomas, klasa IIIG,
15. miejsce – Michał Oronowicz, klasa IIIG,
20. miejsce – Judyta Osmyk, klasa IIIE,
22. miejsce – Piotr Kozak, klasa IIIE.

Przygotowania uczniów do finału koordynowały nauczycielki historii wyżej wymienionych oddziałów: p. Elżbieta Łambucka, p. Magdalena Sało oraz  p. Joanna Szczepanek.

Eliminacje szkolne, przeprowadzone 1 lutego, polegały na rozwiązaniu testu dotyczącego historii Polski w latach 1945-1989.Trzydzieścioro uczniów z całego Podkarpacia zakwalifikowało się do finału, który odbył się 6 marca w Samorządowym LO w Głogowie Małopolskim. Uczniowie najpierw rozwiązywali test składający się z 30 pytań, w drugiej finaliści po kilkuminutowym przygotowaniu odpowiadali na jeden z 17 tematów dotyczących rzeczywistości politycznej, gospodarczej bądź kulturowej w PRL. Konkurs spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony uczniów – w eliminacjach wzięło udział około 200 licealistów z ponad 20 szkół z całego województwa podkarpackiego!

Około 15.00 w MOK w Głogowie  Małopolskim odbyło się wręczanie nagród, poprzedzone krótkimi przemówieniami: burmistrza miasta, p. Pawła Baja; dyr. SLO w Głogowie, p. Doroty Depy oraz przedstawicieli organizatorów m.in. nauczyciela SLO p. Dawida Rosoła; którzy złożyli podziękowania uczniom i nauczycielom za trud przygotowania się do finału oraz pogratulowali wysokiego poziomu prac. Każdy uczestnik otrzymał m.in. kilka numerów czasopisma Focus Historia, publikację IPN Od niepodległości do niepodległości. Dodatkowo osoby uplasowane na miejscach 1-3 otrzymały roczną prenumeratę Focus Historia oraz encyklopedie historyczne traktujące o historii najnowszej.

Spytaliśmy Konrada o przemyślenia nt. konkursu. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Konkurs „Oblicza PRL” potraktowałem jako etap w przygotowaniach do matury z historii, ale w trakcie pracy zdałem sobie sprawę, że historia najnowsza, a szczególnie historia Polski, jest niezwykle ważna także dziś. Świadomość przemian społecznych i politycznych w ubiegłym wieku jest potrzebna do zrozumienia czasów naszych rodziców. Bo to, co dla nas jest historią, stanowi ważny etap życia naszych dziadków i rodziców. Udział w tym konkursie był więc nie tylko powtórką przed egzaminem dojrzałości, ale też ciekawą lekcją niedalekiej przeszłości. Myślę, że udział w konkursie był dobrą decyzją i chciałbym polecić młodszym kolegom udział w kolejnych edycjach. Po prostu warto!

Serdeczne gratulacje  wszystkim nagrodzonym i ich opiekunom!
Dziękujemy także autorowi zdjęć: Jakubowi Surdejowi – uczniowi SLO

Organizatorzy:
– Samorządowe LO w Głogowie Małopolskim,
– IPN Oddział Rzeszów,
– Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli,
– Instytutu Pamięci.

Sponsorzy:
– Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Głogów Małopolski,
– IPN Oddział Rzeszów,
– Instytut Tradycji,
– Focus Historia,
– Wydawnictwo Znak,
– Wydawnictwo  Edukacyjne OPERON,
– Wydawnictwo Demart,
– Wydawnictwo War Book.
 

Opracowali:

Marcin Tomas i Konrad Żygadło

Fotografia:

Jakub Surdej

Dodaj komentarz