Spotkanie z Ks. Kazimierzem Sową

Wspaniały duchowny, dziennikarz, laureat nagrody "Ślad" im. biskupa Jana Chrapka, autor książki "Moje syberyjskie podróże", dyrektor kanału  religia. tv, komentator TVN24, ale przede wszystkim miły, energiczny i uśmiechnięty człowiek, całkowicie oddany swojej pasji – podróżom. Kazimierz Sowa, bo to o nim mowa, był naszym gościem.

 

 

Naszą szkołę odwiedził 30 stycznia. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele, rozpoczęło się punktualnie o godzinie 11 w auli szkolnej. Sala wypełniona była po brzegi. Oprócz naszych licealistów, tradycyjnie przybyli również uczniowie z pobliskich gimnazjów wraz z opiekunami. Przywitaliśmy księdza Kazimierza gromkimi brawami i krótkim przemówieniem Pana Dyrektora oraz  jakże emocjonalnym przywitaniem uczennic naszego liceum, co wywołało u Gościa szeroki uśmiech.

 

Ksiądz Sowa z pasją opowiadał nam o swoich dziennikarskich  początkach. O tym, jak porzucił plany o studiowaniu na uniwersytecie na rzecz seminarium, o śmiesznych sytuacjach,  jakie przydarzały się w czasie pracy duchownego, o  początkach  współpracy z Szymonem Hołownią przy tworzeniu wspólnego projektu – kanału Religia TV.

Z sali posypały się pytania o jego fascynację podróżami – a szczególnie wyprawami na Syberię, których odbył aż 11, a w planach ma już następne. Można powiedzieć, że malował słowem. Tworzył dla nas bogaty,ciekawy obraz miejsc, w których był. Przytoczył dla nas rosyjskie powiedzenie „Na Syberii sto kilometrów to nie odległość, minus 20 stopni to nie mróz, a wódka to nie alkohol”, co rozbawiło słuchaczy. Opowiadał o tym, jak powstał pomysł na książkę, o jej specyficznej treści, o tym, jak ciężko  było mu pozyskać niektóre fotografie, które możemy podziwiać w już gotowej lekturze.  Padły także pytania o to, jak przedstawia się kondycja kościoła w Polsce, jaki stosunek mają do ks. Kazimierza inni księża i wiele, wiele innych…

 

Po krótkiej przerwie kontynuowaliśmy spotkanie z księdzem. Tym razem na sali zostali już tylko uczniowie klas dziennikarskich. Ksiądz Kazimierz wprowadził nas głębiej w tajniki powstawania i działalności i kanału religia. tv, którego jest dyrektorem.  Nasz Gość  opowiedział nam o relacjach ze swoimi przyjaciółmi na Syberii, o podróży koleją Transsyberyjską, a także pokazał nam swoje zdjęcia z podróży – widoki, które naprawdę zapierały dech w piersiach. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami. Nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia grupowego. Warsztaty te były dla nas wspaniałym doświadczeniem, już z niecierpliwością czekamy na następne.

 

 

Adrian Wawrzeniuk

 

 

Dodaj komentarz