Warsztaty IT Styczeń

W sobotę 5 stycznia już po raz trzeci uczniowie klasy IT z „Kopernika” mieli okazję gościć w murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Plan zajęć obejmował naukę animacji w 3D's Max Studio oraz podstawy programu Adobe Flash.

Wypoczęci, chociaż lekko zaspani ruszyliśmy o 7:00 w kierunku Rzeszowa. Plan zajęć był wyjątkowo ambitny i wiedzieliśmy, że czeka nas dużo pracy i wysiłku, gdyż oba oprogramowania są wykorzystywane przez profesjonalistów. W pierwszym z nich stworzono takie filmy jak Shrek czy Madagaskar, zaś w drugim powstały interfejsy wielu stron internetowych(np. odtwarzacz z serwisu Youtube czy poczta Gmail).

Na miejscu zostaliśmy jak zwykle podzieleni na dwie grupy. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez dr inż. Wiesława Paję i mgr Łukasza Bisa. Zajęcia w 3D Max Studio nie były naszym pierwszym spotkaniem z tą aplikacją, ponieważ miesiąc wcześniej uczyliśmy się jak tworzyć modele przedmiotów z życia codziennego. Tym razem poprzeczka została powieszona nieco wyżej – mieliśmy owe przedmioty wprawić w ruch.

Już na poprzednich zajęciach byliśmy zaskoczeni mnogością narzędzi, jak i możliwościami programu, a wówczas okazało się, że to co wtedy poznaliśmy to nawet nie są podstawy. Wykładowca omówił nam wszystkie narzędzia programu, przez co późniejsza praca okazała się banalna.

W ramach ćwiczeń mieliśmy za zadanie stworzyć animację odbijającej się piłki od podłoża. Część z nas poszła krok dalej tworząc animacje piłki odbijającej się od np. tablicy do koszykówki. Kilka prac można znaleźć poniżej.

Po przerwie obiadowej rozpoczęliśmy zajęcia z Adobe Flash. Na rozgrzewkę Wykładowca pokazał nam jak stworzyć najprostszą z możliwych animacji – reklamę na stronę internetową. Następnie napisaliśmy proste menu do animacji. Zadanie to wymagało od nas podstawowej znajomości programowania, co z pomocą Pana Wiesława Paji okazało się być dziecinnie proste.

O godzinie 17 ruszyliśmy do domu zmęczeni całym dniem, ale bogatsi w nową wiedzę i umiejętności. Mamy nadzieję, że następne zajęcia będą równie ciekawe i kreatywne jak ostatnie.

Łukasz Rolewski

(Uwaga: u osób ze słabszym łączem internetowym może wydłużyć się czas ładowania animacji. Prosimy o cierpliwość i przepraszamy za utrudnienia)

Dodaj komentarz