Z WIZYTĄ W POLSKIM STOWARZYSZENIU NA RZECZ OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM W JAROSŁAWIU

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia  dwie klasy z naszego liceum 2i i 1h udały się do Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu. Placówka zajmuje się edukacją, rehabilitacją i sprawuje opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Postanowiliśmy wesprzeć ośrodek, organizując zbiórkę pieniędzy, która pomoże w zorganizowaniu wyjazdu dla dzieci.

Kiedy dotarliśmy na miejsce przywitała nas pani Agnieszka. Zaprosiła nas na zbiórkę harcerską poprowadzoną przez jednego z podopiecznych.

Wzruszającym momentem było wspólne zapalenie światełek symbolizujących zjednoczenie. Potem druh czytał gawędę, a starsi uczestnicy pokazywali jej treść za pomocą obrazków, które pomagały dzieciom ją zrozumieć. Większą część spotkania przeznaczona była na gry i zabawy, przygotowane przez opiekunów z ośrodka.

Dobrze bawiły się zarówno dzieci, jak i  my – młodzież z I L.O. na czele z naszym opiekunem Andrzejem Bajanem . 

Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że nigdy nie zapomną tych wspólnie spędzonych chwil i chętnie spotkają się ponownie. Na zakończenie zostały wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcia. Wręczyliśmy także wykonany przez nas pamiątkowy czek na kwotę 360 zł., by dzieci nie zapomniały o tej wizycie. Opiekunowie   z jarosławskiego ośrodka zachęcali nas – uczniów, do częstych wizyt u ich podopiecznych niekoniecznie z klasą, także indywidualnie. -Przede wszystkim ważna jest pomoc we wspólnym odrabianiu lekcji, wykonywaniu obowiązków czy zabawie – komentuje jeden z opiekunów.

Zwyczaj zbierania pieniędzy dla dzieci z ośrodka jest kontynuowany już kolejny rok. To wspaniały  świąteczny prezent dla dzieci. Miejmy nadzieję, że  nie po raz ostatni uczniowie z I LO w Jarosławiu włączyli się w zbiórkę i zwyczaj ten stanie się tradycją.

M. Guty

K. Marcinko

Dodaj komentarz