Otwarcie pracowni matematycznej im. Profesora Franciszka Leji

 

Wiadomo, że w Koperniku dba się o tradycję. Jest to szkoła, która szczyci się swoimi słynnymi absolwentami. To m.in. Adam Gruca – światowej sławy ortopeda, Franciszek Leja – matematyk o międzynarodowej renomie czy Antoni Chruściel "Monter" – przywódca Powstania Warszawskiego.

Pięknym obyczajem w I LO staje się nadawanie nazw pracowniom przedmiotowym. Tak oto Kopernik ma już salę imienia prof. A. Grucy, a od niedawna salę imienia prof. F. Leji.

Sala biologiczna to pracownia z prawdziwego zdarzenia – efektowna i nowoczesna. Wyposażona nie tylko w naukowe preparaty, sprzęt multimedialny lecz także w pojedyncze stanowiska z mikroskopami. Uroczystość otwarcia nowej sali biologicznej uświetnił dr Jerzy Sobień, który na zaproszenie pana dyrektora Zbigniewa Tabora wystąpił z wykładem dla młodzieży klas biologicznych. Równie uroczyście przebiegało otwarcie nowej pracowni matematycznej. Z tej okazji uczniowie klas akademickich pod opieką prof. Katarzyny Trynkiewicz przygotowali program, który zawierał prezentację dotyczącą postaci Franciszka Leji oraz wszechobecnej matematyki. Następnie z wykładem wystąpiła dr hab. Ewa Swoboda – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, absolwentka naszej szkoły.

Swoją obecnością zaszczycili nas także: Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego pan Adam Pióro, emerytowane nauczycielki matematyki Kopernika: panie Irena Kilian i Krystyna Piłakowska oraz goście z Zespołu Szkół z Grodziska Górnego (rodzinnej miejscowości uczonego): przedstawiciele społeczności uczniowskiej wraz z dyrektorem Adamem Matuszkiem. 

Warto zaznaczyć, że w nowej pracowni przygotowano wystawę historycznych już książek matematycznych, wśród których znalazły się właśnie podręczniki akademickie autorstwa F. Leji. Uwagę zwracają też materiały archiwalne dokumentujące pobyt słynnego matematyka w szkole.

Podsumowując, możemy śmiało stwierdzić, że nowoczesność i dbałość o tradycję to mocne strony Kopernika. 

KT

Dodaj komentarz