Wizyta Gości z Izraela

Od kilku lat jednym ze stałych punktów w kalendarzu życia naszego liceum jest wizyta młodzieży z Izraela, w ramach realizacji programu „Zrozumieć przeszłość” zainicjowanego przez Ministerstwo Edukacji – w tym roku nie mogło być inaczej. Tuż po rozpoczęciu  nauki, już 5 września, zebraliśmy się, aby poznać rówieśników z Bliskiego Wschodu. Spotkanie rozpoczęło się od krótkich przemów powitalnych wygłoszonych przez profesora Jacka Sało oraz opiekuna grupy żydowskiej Davida Bermhana, które były tłumaczone przez profesora Macieja Wesołowskiego. W tłumaczeniu polskim uczniom trudniejszych zwrotów językowych pomagała też profesor Anna Dębicka. Kolejnym punktem uroczystości była krótka część artystyczna – kilka polskich piosenek wykonała uczennica klasy IIIg  Dagmara Moskwa.

Następnie przyszedł najważniejszy moment wieczoru, czyli rozmowa z naszymi gośćmi. Ciekawym rozwiązaniem okazało się podzielenie nas nie na kilkuosobowe grupy, jak było przy poprzednich wizytach, ale w pary, które ciągle się zmieniały. Już po kilku minutach cała sala gimnastyczna napełniła się śmiechami oraz mieszanką polskiego, angielskiego i hebrajskiego (warto zauważyć, że z roku na rok uczniowie naszej szkoły coraz swobodniej porozumiewają się z obcokrajowcami). Nie było żadnym zaskoczeniem, że życie młodych Żydów nie różni się specjalnie od naszego, choć kilka tematów – np. służby wojskowej czy religii – wywoływało zdumione spojrzenia z obu stron.

Kolejnego dnia spotkaliśmy się rano pod budynkiem Zespołu Szkół Plastycznych, który w XIX wieku pełnił funkcję jarosławskiej synagogi. W środku czekała na nas okazja do poznania zwyczajów modlitewnych judaizmu, których symbolika była na bieżąco wyjaśniana. Po zakończeniu obrzędów udaliśmy się na krótkie zwiedzanie Jarosławia oraz kolejną dawkę dyskusji. Niestety nas czas szybko się skończył i już o 10.30 musieliśmy pożegnać Izraelitów, zapraszając ich oczywiście za rok.

 

M.I.

 

Dodaj komentarz