Katyń – Golgota Wschodu

W dniu 17 kwietnia w auli naszej szkoły odbyły się obchody 72. rocznicy zbrodni katyńskiej połączone z drugim etapem konkursu z wiedzy o historii stalinowskiego mordu na polskiej inteligencji.  NKWD zamordowało ponad 22 tysiące Oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych i dyplomatów.

Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klasy IIf  pod przewodnictwem pani Joanny Szczepanek. Młodzi ludzie przybliżyli swoim rówieśnikom fakty dotyczące zbrodni w Katyniu, która przez wiele lat była ukrywana,  a jeszcze do niedawna pełna niedomówień. Wiersze, listy żołnierzy skazanych na śmierć oraz przejmujące piosenki wzruszyły publiczność i wprowadziły w zadumę.

Oprócz występu, odbył się, po raz czwarty w naszej szkole, konkurs sprawdzający znajomość faktów o zbrodni katyńskiej. Osoby, które przeszły do drugiego etapu odpowiadały na serię pytań. Jury w składzie: przewodniczący – Andrzej Sarnicki, Joanna Szczepanek, Barbara Bereza oceniało wypowiedzi uczniów zwracając uwagę na poprawność merytoryczną i językową. Największą ilość punktów zdobyła Joanna Kamińska z klasy IIf, na drugim miejscu uplasował się Marcin Makar z Ic, natomiast trzecie miejsce zdobyła Paulina Szkoła z Ii. Laureaci otrzymali wartościowe nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu oraz Fundację Zielińskich, dodatkowo zostali nagrodzeni szóstkami z historii.

Uroczystość uświetniło zasadzenie „Dębów Pamięci” w hołdzie majorowi Tadeuszowi Zielińskiemu oraz porucznikowi Włodzimierzowi Kulczyckiemu zamordowanym strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu. Te trwałe pomniki stały się symbolem  zbrodni dokonanych przez okupantów sowieckich i świadectwami dla przyszłych pokoleń. Pan Stanisław Kiełbowicz, przewodniczący Rady Fundacji im. H. i T. Zielińskich, wyraził nadzieję na rozpowszechnienie akcji w przyszłym roku we wszystkich szkołach w Jarosławiu.

 

Joanna Staromiejska

Dodaj komentarz