Otwarcie nowej pracowni biologicznej

Pan doktor Jerzy Sobień w jarosławskim szpitalu pracuje od początku swojej kariery zawodowej. Przeszedł wszystkie możliwe stopnie, obecnie jest ordynatorem oddziału chirurgicznego. W roku 1971 dostał się na Akademię Medyczną we Wrocławiu. Odwiedził naszą szkołę właśnie dziś, 3 kwietnia br. Mieli okazję spotkać się z nim uczniowie klas biologiczno-chemicznych. Jego obecność w naszej szkole nie była przypadkowa. Został zaproszony na uroczyste otwarcie nowej pracowni biologicznej. Sala nr 12 po gruntownym remoncie wygląda zupełnie inaczej. Remont trwał około miesiąca. Sala została oddana do użytku w styczniu br.

Jakie zmiany wprowadzono?
Obecnie dla uczniów są przygotowane pojedyncze stanowiska do pracy z mikroskopem, a niebawem będą dostępne także komputery. Pomieszczenie wyposażone jest również w rzutnik multimedialny, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z filmów edukacyjnych. Polepszeniu uległa także estetyka pracowni. Są nowe gabloty na preparaty mokre, na ścianach wiszą plakaty edukacyjne. Sala została nazwana imieniem dr Adama Grucy, który stworzył warszawską szkołę ortopedyczną.

„Najważniejsze jest to, żeby poświęcić pacjentowi czas. Porozmawiać z nim.”
Zanim rozpoczął się wykład nasz gość odwiedził nową salę. Dokładnie zostały mu przybliżone możliwości jakie daje wyposażenie nowej sali.

Pan doktor w pierwszej części swojego wykładu podzielił się refleksjami na temat swojego pobytu w szkole. Uczniowie dowiedzieli się jak udało mu się dojść do zamierzonego celu. Drugą część wykładu poświecił profilaktyce chorób nowotworowych. Doktor twierdził, że najważniejsza w dzisiejszych czasach jest dla pacjenta rozmowa. On stara się znajdować na to czas. Nakłady na profilaktykę są o wiele mniejsze niż na późniejsze leczenie. Mimo tego, iż jesteśmy rozwijającym się krajem, to Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów europejskich, jeśli chodzi o działania profilaktyczne. Schorzenia skóry w 90 % są wyleczalne pod warunkiem, że uda się je w odpowiednim momencie wykryć. Najtrudniej jest wyleczyć nowotwór zwany czerniakiem. Najgorsze do wyleczenia są nowotwory układu pokarmowego. Zaliczamy do nich m.in. raka żołądka. Japończycy świetnie radzą sobie z jej zwalczaniem, natomiast w Polsce nie prowadzi się żadnych badań profilaktycznych dotyczących tej choroby. Na drugim miejscu w naszym kraju znajduje się rak jelita grubego – wcześnie wykryty jest wyleczalny nawet w 100%. Każda osoba, która ukończyła 50 rok życia powinna poddać się badaniu zwanemu kolonoskopią. Niepokojącą wiadomością jest to,że coraz mniej osób zgłasza się na tego typu profilaktyczne działanie. Długość życia osoby cierpiącej na raka trzustki nie przekracza roku. Jak wiemy inne nowotwory występują u kobiet, a inne u mężczyzn. W Polsce bardzo często spotykamy się również z nowotworem gruczołu krokowego, ale także wyniki są także dramatyczne jeżeli chodzi o zachorowalność na raka szyjki macicy. Jak mówił pan doktor Sobień: "Tutaj wiek nie wybiera". Co ważne, stosowanie leków antykoncepcyjnych wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowalności na nowotwór piersi. Pamiętajmy, że to co słyszymy nie zawsze jest prawdą, tak jak nieprawdą jest to, że "rak boli". Często zdarza się tak, że nie odczuwamy żadnych zmian w samopoczuciu ani wyglądzie, a jednak gdzieś w naszym organizmie tkwi coś złośliwego, z czym trzeba walczyć i starać się tę walkę wygrać.

Dodaj komentarz