Otwarcie szkolnej biblioteki

Ostatnimi czasy w naszym liceum dużo się dzieje. 14 grudnia odbyła się doniosła i długo oczekiwana uroczystość otwarcia szkolnej biblioteki w Koperniku. Nie było to zwykłe otwarcie, bo swoją obecnością zaszczycił nas niecodzienny gość, sponsor nowej biblioteki 103- letni Pan Kazimierz Michalski.

Otwarcie biblioteki poprzedził krótki program artystyczny, będący fragmentem X Koncertu Mikołajkowego, który odbył się kilka dni temu w Miejskim Ośrodku Kultury. Czas ponownie umilił nam występ naszych rówieśników, którzy już na samym wejściu podbili serca zgromadzonych gości.

 

 

 

Po krótkim  występie przyszedł moment na szczerze zasłużone podziękowania, bowiem sponsorem biblioteki im. Kazimierza i Janiny Michalskich(z domu Ruebenbauer) był Pan Kazimierz Michalski. Na znak naszego uznania i wdzięczności szkolną czytelnię nazwano właśnie jego imieniem. W takiej sytuacji nie sposób jest nie wspomnieć w dość krótkiej i uproszczonej wersji sylwetki naszego darczyńcy.

103-letni Kazimierz Michalski, syn Michała i Aleksandry z domu Stelmachniewicz, ur. 27.02.1908r. w Sieniawie.  Pan Kazimierz był sędzią grodzkim w Mościskach. Przed wojną w 1939 roku otrzymał nominację na sędziego w Jarosławiu. Niestety nie zdążył jej odebrać.

Podczas okupacji wrócił do Sieniawy, gdzie został aresztowany przez NKWD i skazany na 15 lat ciężkich robót w łagrach sowieckich. Jego żonę Janinę z 3- letnim synkiem Andrzejem oraz resztę rodziny, sowieci siłą wywieźli do Kazachstanu.

Dzięki wsparciu Armii Andersa Pan Kazimierz wydostał się z niewoli. Po wielu przeciwnościach losu odnalazł swoich bliskich. Niestety ich szczęście nie trwało długo. Rodzina na kolejne 5 lat została rozdzielona, gdyż pan Michalski służył w stopniu podporucznika w pułku artylerii przeciwlotniczej II-go Korpusu gen. Andersa, przemierzając szlak od Palestyny, poprzez Liban, Egipt do Włoch pod Monte Cassino i Predimonte.

W 1953 roku rodzina Michalskich zamieszkała w Oxfordzie, gdzie pan Kazimierz mieszka samotnie do dnia dzisiejszego. Warto też dodać, że jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

Gratulacjom ze strony dyrekcji i władz miasta(którzy również w bardzo dużym stopniu przyczynili się do wyremontowania biblioteki i innych miejsc w szkole) nie było końca. Oprócz kwiatów i upominków wręczonych na ręce ofiarodawcy, do rąk dyrektora trafiły też książki podarowane przez przybyłych na uroczystość.

Pan Kazimierz z inicjatywy naszej szkoły i Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu w dniu 14 grudnia otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Jak przyznał sam wyróżniony, było to dla niego dużym zaskoczeniem, ponieważ wcześniej nic o tym nie wiedział. Jego krótka przemowa, ze względu na stan zdrowotny zakończyła się słowami „Niech żyje Jarosław!”.

Drugim najważniejszym punktem świętowania było przejście zaproszonych do nowo wyremontowanej biblioteki. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonał pan Kazimierz Michalski oraz Starosta Powiatu Jarosławskiego.

Kolejną niespodzianką dla naszego honorowego gościa był obraz, który zawisł na ścianie w bibliotece. Nic nie byłoby w tym nadzwyczajnego, gdyby nie widniała na nim bardzo realna twarz pana Kazimierza. Tak trudnego wyzwania podjął się artysta Dariusz Gamracy. Rezultat jest imponujący, zważywszy na to, że dzieło powstało w ciągu zaledwie dwóch dni. Cała uroczystość zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Gdyby nie wsparcie i hojność władz starostwa miasta Jarosławia oraz pomoc finansowa Pana Kazimierza Michalskiego nasza szkoła nie wyglądałaby tak jak wygląda.  Nie pozostało nam nic innego jak tylko powiedzieć „ Dziękujemy” i korzystać najlepiej jak potrafimy z oferty naszej nowej biblioteki!

Dodaj komentarz