Różowa wstążeczka

9 czerwca w auli szkolnej I LO odbyły się wykłady dotyczące wykrywania raka piersi. Wiele informacji na ten temat przekazała pani Dorota Gilarska-Nalepa. Przedstawiła nam najważniejsze informacje o nowotworze, o których powinna wiedzieć każda kobieta. Udowodniła zarówno, że rak nie jest wyrokiem śmierci, jak i to, że może dotyczyć on każdej z nas.

„Nowotwór piersi dotyczy każdej kobiety, nie tylko między 50 i 70 rokiem życia, ale także tych w okresie dojrzewania”- mówiła pani Gilarska-Nalepa. Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej wykryć chorobę- „wyprzedzić ją”. Trzeba, więc regularnie się badać. W wieku około 20 lat wystarczą badania palpacyjne, później jednak należy robić USG i mammografię.

Rak tego typu jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u kobiet- a połowa z chorujących umiera. Rocznie stwierdza się 10 000 zachorowań- czyli około 35 dziennie. Natomiast na 100 000 osób w danym regionie jest 30 chorych kobiet. Najwięcej tego typu nowotworów stwierdza się w Ameryce Północnej i Europie Północnej.

Choroba ta może mieć różne podłoża- od genetyki, przez rodzaj zażywanych leków, do trybu życia jaki prowadzimy.

Nie każdy nowotwór jest wyrokiem- śmierci lub amputacji piersi. Wcześnie wykryty guz może być leczony, albo też usunięty. Pani Gilarska-Nalepa pokazała wiele przykładów kobiet, które pokonały raka. Najważniejsze jest to, aby regularnie się badać.

Dodaj komentarz