Finał konkursu historycznego „Zlot Gwiaździsty”

Jak co roku pod koniec kwietnia (29.04.2011) na terenie jarosławskiego Dawnego Opactwa SS. Benedyktynek odbył się finał konkursu historycznego "Zlot Gwiaździsty. Śladami Przeszłości". Organizatorami są: Urząd Miasta Jarosławia, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.

Temat tegorocznej, dziesiątej już edycji, brzmiał "Na zakrętach historii… Wydarzenia XX wieku, które miały wpływ na losy mojej rodziny". Na konkurs nadesłano ogółem 57 prac, które zostały ocenione w trzech kategoriach szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spośród prac uczniów należących do ostatniej grupy komisja najwyżej oceniła pracę uczennicy naszej szkoły Joanny Macnar pt. "Nieprosta biografia na zakrętach historii" – Losy rodziny Gajdów – ze wspomnień pani mgr Marii Gajdy-Wolskiej. Emerytowana nauczycielka naszego Liceum poświęciła jej bardzo dużo czasu szczegółowo opowiadając o niełatwym, często dramatycznym położeniu swojej rodziny, zamieszkałej na Kresach. Działania wojenne sprawiły, że zmuszona została do opuszczenia Lwowa i osiedlenia się w Tarnopolu, gdzie przeżyła bitwę o miasto. Zostało ono całkowicie zrujnowane. Po zakończeniu wojny rodzinę przesiedlono do Jarosławia.

Były to ciężkie przeżycia, które mocno zapadły w pamięć małej dziewczynce i jej młodszemu bratu Andrzejowi Gajdzie. Bohaterka pracy udostępniła jej wiele bezcennych dokumentów z tamtych czasów, których kserokopie dołączyła do konkursowej pracy.

Opiekunem wspierającym uczennicę w tej żmudnej pracy był mgr Andrzej Sarnicki.

Dodaj komentarz