Kopernik górą!

Tego dnia działo się w naszej szkole, działo się i w Jarosławiu. 24 marca Jakub Porada, dziennikarz TVN 24, spotkał się z młodzieżą klas dziennikarskich, by swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami dzielić się z, być może, jego następcami. Ale to nie wszystko. Wieczorem w budynku jarosławskiego MOK-u Porada poprowadził IV Jarosławskie Potyczki Ortograficzne w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wtedy też rozstrzygnięto Konkurs na Najciekawszą Gazetkę Szkolną, a młodzi wokaliści zadziwiali publiczność swoim talentem. O 11. do auli wszedł Jakub Porada, zaczęły się warsztaty. Były to zajęcia inne niż zwykle. Nie o radio, nie o telewizję czy prasę chodziło – to, co mówimy, jak szybko mówimy i w jaki sposób to robimy było najważniejsze. Poznaliśmy znaczenie dykcji, dźwięku i głosu w dziennikarskiej profesji. Nasz gość swoim arcyradiowym głosem opowiadał o swojej przeszłości – pracy w teatrze, wątku muzycznym, dziennikarstwie w TVP i Radio Plus, poprzez udział w kilku castingach, udanych i tych nieudanych, aż do roku 2001, kiedy to został dziennikarzem nowo powstałej stacji TVN 24. Wniosek – początki są trudne, często wręcz zniechęcające, ale trzeba wierzyć w siebie, trzeba próbować, trzeba wreszcie przede wszystkim pracować nad sobą. Bo człowiek uczy się całe życie. Garść rad i wskazówek z pewnością nam się przyda, przykład osławionego dziennikarskiego ,,korka" jest z pewnością na miejscu. Drugi temat warsztatów to improwizacja na wizji. Materia dla praktykującego dziennikarza niezwykle trudna, dla odbiorcy nierzadko powód do śmiechu. Gdy prowadzi się program na żywo, a wszystko idzie zgodnie z planem, nagła informacja o katastrofie na drugim krańcu świata może stać się katastrofą dziennikarza w studiu. Jak temu zapobiec ? Porada, Mistrz Improwizacji, ma swoje sposoby. Nieliczni odważni z nas mogli spróbować podołać temu trudowi w krótkim ćwiczeniu, z marnym jednak skutkiem. Wszytko przed nami. Wracając do warsztatów, mieliśmy też okazję do śmiechu. Trudno uwierzyć, że wyjadacze pokroju Gugały czy Orłosia potrafili na wizji tak kombinować. Przekonaliśmy się też, jak ,,niebezpiecznym" przedmiotem w uchu dziennikarza na wizji jest mała słuchawka(vide ,,Bo szyny były złe''). Po wykładzie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcie w szkolnej auli, Jakub Porada podpisał się też na ,,medialnej'' ścianie w sali nr. 19. Koniec warsztatów, ale nie koniec dnia. Najpierw przywitano gości : tych najważniejszych, potem mniej ważnych, wszystkich pozostałych na końcu. Jakub Porada jako gwiazda i gospodarz tegorocznej edycji Jarosławskich Potyczek Ortograficznych wzbudzał największe zainteresowanie miłośników polszczyzny. O 17. ruszyło dyktando. Jak się okazało, do ogłoszenia wyników trzeba było czekać ponad dwie godziny, jednak nie sposób było się nudzić. Wokalne popisy licealnej młodzieży trzymały poziom, ,,Wonderful World" w wykonaniu Daniela Lipca – mistrzostwo. Oratorski popis Konrada Żygadły zrobił na publiczności wielkie wrażenie, a wykład dr Marii Krauz i dr Wioletty Kochmańskiej z URZ ukazujący kuriozalne błędy ortograficzne w miejscach publicznych rozbawił widownię na dobre. Największą radość przyniosło nam to, na co najbardziej czekaliśmy. Nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca przez naszego ,,Wkrętaka" w ,,Konkursie na Najciekawszą Gazetkę Szkolną" odebrała Kornelia Kosior z klasy II i, redaktor naczelna szkolnego pisma. Sukces gazetki cieszy, ale i zobowiązuje. Po obecnym, odnowionym i odświeżonym wydaniu ,,Wkrętaka'' oczekiwania wobec kolejnego numeru z pewnością są duże, miejmy nadzieję, że młodzi dziennikarze nie zawiodą. W kategorii Gimnazjum I miejsce w dyktandzie zajął Mateusz Sawa, uczeń Gimnazjum w Roźwienicy, najmniej błędów z mieszkańców Jarosławia popełniła Renata Misztal. Kategoria Ponadgimnazjalna to pierwsze miejsce Justyny Bekier z ZSEiO w Jarosławiu, ale również sukces naszej szkoły. II miejsce zajęła Anna Niemiec z klasy I h. W kategorii VIP zwycięstwo było nasze. I miejsce należy tu do Pana Zbigniewa Tabora, dyrektora I LO w Jarosławiu. Kolejne warsztaty już niebawem, kolejne dyktando – za rok. W związku z wygraną naszej szkolnej gazetki „Wkrętak” w IV edycji konkursu na najlepszą gazetkę pragniemy serdecznie podziękować drukarni Papirus za zasponsorowanie całego nakładu i wydruku w kolorze na wysokiej jakości papierze. Dziękujemy! [nggallery id=6]

Brak możliwości komentowania.